mistamar

תמר -הלוחשת לשיער מספרה ירוקה - חפיפה ללא שמפו

מאוקטובר 2014 אני ללא שמפו!

שלום לקוראי הניוזלטר של תמר-הלוחשת-לשיער.

תמר ביקשה שאכתוב לכם על חוויה קצת שונה: איך זה לא להשתמש בשמפו כלל לאורך זמן, מה שנקרא No-poo באנגלית.

אז עכשיו אתם תוהים: איך מסתדרים ללא שמפו? ולמה? ומה עם השומן? והריח? וכינים? וקשרים?

נתחיל מכך שיש אנשים, לא מעטים אפילו, שחיים על-פני כדור הארץ כאשר אין ברשותם שמפו לצורך חפיפת שיערם. המדובר באנשים שחיים בטבע, בשבטים פרימיטיביים למשל, ומסתדרים רק עם סירוק ומים.

נמשיך בכך שיש "טרנד" הולך וגובר בעולם המודרני-המערבי, של אנשים (ובעיקר נשים) שמעדיפים לא להשתמש בשמפו, מסיבות שונות: שמירה על הסביבה (פחות שפכים עם חומרים לא-טבעיים), שמירה על הבריאות (הקרקפת, כמו שאר העור בגוף, סופגת חומרים; גם את החומרים התעשייתיים המשווקים ל"טיפוח" השיער ולטיפול בו), חיסכון כספי ועוד.

יש המשתמשים בשמפו העשוי מחומרים טבעיים, יש הממעיטים להשתמש בחומרים אך בכל זאת משתמשים בהם מדי פעם, יש השוטפים את שיערם בחומץ תפוחים או בסודה לשתייה מומסת במים, ואילו אני בחרתי ללכת "עד הסוף" - סירוק ושטיפה במים בלבד.

אני מאמינה שהגוף שלנו יותר חכם מאיתנו. תמיד.

הטבע, "Mother Nature", תמיד יפעל בצורה המותאמת לנו ביותר, תמיד ינסה לשקם את עצמו מהנזקים שאנו גורמים לו, ולא יחדל בכך עד יום מותנו.

אז מדוע בכלל מפרישה הקרקפת שלנו שומן?

השומן המופרש בקרקפת הוא-הוא המרכך המושלם עבור השיער שלנו. לשם כך הוא נוצר. אם הוא לא היה כזה - הוא לא היה שם. כך זה אמור להיות.

מסיבות שאני מייחסת בעיקר לכסף ולכוחות של תאגידים בחברה התעשייתית שלנו, הרגילו אותנו לחשוב שהשומן הזה הוא רע לנו, ומגעיל, ויש לסלקו מהשיער בתכיפות הגדולה ביותר האפשרית.

התוצאה: קרקפת יבשה, קשקשים, שיער יבש, מפוצל ולא בריא, וכל אלה מאפשרים להם למכור לנו עוד ועוד מוצרים שיפתרו את ה"בעיות" שיש לנו על הראש, שנוצרו מלכתחילה רק בגללם: מרככים כדי להסתרק יותר בקלות, מסיכות לשיקום השיער היבש, חומרים נגד כינים, ועוד מוצרים רבים, שטובים בעיקר לדבר אחד: לכיס של התאגידים המייצרים אותם.

ברור לי שזו הכללה, ויש יצרנים קטנים של חומרים מצוינים, אך בכל זאת... למה צריך אותם בכלל?

אם אתם מקבלים את ההנחה שהגוף יודע מה טוב לו, אז אולי תוכלו גם "להפוך" את החשיבה ולהבין, למשל, שלגרד את הקרקפת זה דווקא טוב, כי זה מזרים אליה עוד דם, ומאפשר להיפטר מתאים מתים.

הפרשה מוגברת של שומן בקרקפת מתרחשת רק כשאנחנו מנסים להיפטר מהשומן הזה.

הגוף אומר: אה, רגע, חסר פה שומן, אז צריך לייצר עוד!

אם מפסיקים להשתמש בחומרים שמסירים את השומן הטבעי, ומאפשרים לקרקפת להתאושש, אז לאחר כמה שבועות הגוף מבין שהשומן פה כדי להישאר, ושאפשר "להירגע", ולא צריך לייצר כל-כך הרבה, כי יש מספיק, ואז הפרשת השומן מתאזנת.

השומן מצפה את שורש השערה, וניתן "להסיע" אותו באצבעות אל המשך השערה, תהליך שנקרא "פּרינינג" (Preening), כמו שציפורים "מסתרקות": מחזיקים קווצת שיער קרוב לקרקפת, ובין שתי אצבעות, בתנועה החוזרת שוב ושוב, מעבירים את השומן משורש השערות לכיוון הקצה שלהן. תהליך דומה קורה באמצעות סירוק והברשה של השיער.

השערות מתפצלות הרבה פחות, וניזוקות הרבה פחות, משום שהן מצופות בשומן טבעי. יש על השיער הגנה טובה מפני נזקי הכלור בבריכה ונזקי המלח בים. אם נכנס לכלוך לשיער, הוא יורד יותר בקלות משום שהוא לא באמת נדבק לשיער, כי השיער מוגן ע"י השומן. ולכינים הרבה יותר קשה להידבק לשיער כשהוא מצופה בשומן.

לגבי הריח: בתקופת ההסתגלות, כשמפסיקים עם השמפו ונותנים לקרקפת להסתגל ולאזן את רמות השומן, יש עדיין הפרשה מוגברת של השומן, ואז אצל חלק מה(א)נשים יש ריח לא נעים. זה אינדיבידואלי; אני לא חוויתי תקופה כזאת. בתקופה הזאת אפשר לקשור את השיער במטפחת או לחבוש כובע - כל אחד/ת והפתרונות שלו/ה. וכאמור חשוב להמשיך לסרק ולגרד את הקרקפת ולמסז' אותה להזרמת דם.

תמיד אפשר להכין חליטות או תערובות מים עם שמנים ריחניים טבעיים (רוזמרין, לבנדר, לימון וכד') ולשטוף בהן את השיער.

אז נכון, הריח הטבעי של הראש שלי איננו ריח של שמפו או מרכך תעשייתי. לזה צריך להתרגל. אבל אפשר כאמור להוסיף לשיער ריחות נעימים שאינם מחומרים תעשייתיים ושאינם פוגעים בו, ואז אין בעיה של ריח "רע".

אנשים שאני פוגשת כל יום, שאינם יודעים שהפסקתי להשתמש בשמפו, לא שמו לב בכלל לשינוי, ולא אמרו לי דבר על הצורה של השיער או על הריח. אז כנראה שהמצב לא כזה נורא :) להיפך - אני מקבלת המון מחמאות על הצורה של השיער, שעכשיו הוא ארוך ונראה מאוד מרשים.

הסיבה שאני מעדיפה לא להיחשף היא רק בגלל הסטיגמה; בגלל האנשים שלא יקשיבו להיגיון שמאחורי ההחלטה שלי, ופתאום "ייזכרו" ויטענו שיש לי ריח רע מהשיער "כבר מזמן אבל לא היה לנו נעים להגיד"... נו, באמת. ומי שכן יודע - מקבל אותי באהבה כמו שאני.

הילדים שלי החליטו לנסות לנהוג כמוני לתקופה מסוימת. אחד מהם סבל מעודף של שומן ברמות שלא ניתן היה להשתלט עליהן, אז הוא ויתר. לשני לא הייתה בכלל הפרשה מוגברת של שומן, כלומר הוא לא הרגיש שום שינוי, אז הוא העדיף את הריח של השמפו שהוא מכיר, וגם הפסיק. אבל לפחות הם ניסו.

עכשיו תחשבו על תינוק שזה עתה נולד: למה אנחנו חייבים לחפוף לו את הראש בכימיקלים? האם קראתם פעם את רשימת המרכיבים בשמפו לתינוקות? אני חושבת שאם נגדל ילדים ללא שמפו (וגם ללא סבון תעשייתי לגוף, כמובן) - הם רק יהיו יותר בריאים. אולי לא יהיה להם ריח של בייבי ג'ונסון, אבל הגוף שלהם גם לא יועמס בכימיקלים תעשייתיים וברעלים. ורמות השומן הטבעי בקרקפת שלהם תמיד יהיו מאוזנות ובריאות.

תחזוקה שוטפת, פשוטו כמשמעו: מצאתי שהכי נוח לי לסרק את השיער מתחת לזרם דק של מים; אז המברשת עוברת בו הכי בקלות. צריך להתרגל לקצב שונה של סירוק, ולא לסרק בכוח ומהר: להתחיל לסרק מלמטה, בסבלנות, כי הסירוק הוא איטי יותר. השיער שלי מתולתל-גלי, וכמובן שיש קצת נשירה, אבל היא לא מעבר לכמות הרגילה.

יחד עם הפסקת השימוש בשמפו, הפסקתי בהדרגה גם לצבוע את השיער. בונוס גדול שקיבלתי עקב כך: חלק מהשיער הלבן שיש לי (אני בת 54) חזר להיות כהה. כלומר, חלק מהשורשים החלימו וחזרו להצמיח שיער כהה. קשה להאמין, נכון? והשיער שלי ארוך עכשיו כמו שמעולם הוא לא היה, כולל בגיל הנעורים. הוא פשוט בריא. יחד עם זאת, חיסרון אחד שמצאתי הוא שלמרות שרוב הבנות שהפסיקו להשתמש בשמפו מדווחות שהשיער שלהן מעולם לא היה רך יותר, השיער שלי לצערי לא נהיה רך אלא דווקא נוקשה בקצוות. אבל כאמור - זה אינדיבידואלי. עוד חיסרון קטן למצב הנוכחי הוא שבגלל שהשיער שלי לא חלק, אלא מתולתל-גלי, יותר קשה לי להסתרק, אז יש מצב שאסתפר מתישהו, או שאשתמש מדי פעם בשמפו טבעי וביותר שמנים ארומטיים.

למי שרוצה ללמוד עוד על הנושא ולקרוא סיפורים אישיים ועדויות, יש רבים באינטרנט: חפשו "בלי שמפו", או באנגלית: "I haven't washed my hair" ותראו כמות עצומה של מידע, בלוגים, תמונות מרשימות, קבוצות פייסבוק ועוד ועוד.

איך מתחילים? פשוט מפסיקים!

הרי תמיד תוכלו לחזור ולהשתמש בשמפו אם יהיה לכם קשה מדי. או לנסות שיטה אחרת, או חומרים אחרים, או תדירות אחרת.

אם תרצו להתייעץ, בקשו מתמר את האימייל שלי ואשמח להתכתב איתכם ישירות.

המשך קיץ נעים לכולנו!  ע.


facebook
vtem news box

חפיפה ללא שמפו 

מאוקטובר 2014 אני ללא שמפו! שלום לקוראי הניוזלטר של תמר-הלוחשת-לשיער. תמר ביקשה שאכתוב…
vtem news box

ימי אלול 

 ימי אלול בימים אלו שבין אלול לתשרי, ימי חשבון נפש והחלפת עונות, אני חושבת רבות על שיער הראש של בנ…
vtem news box

כינת הראש 

כינת הראש: כינת הראש הינה טפיל הנמצא על ראש האדם והקופים משחר ההיסטוריה. עצם הזכרת המילה "כינים",…
vtem news box

כל מה שרצית לדעת על שיער הראש 

כל מה שרצית לדעת על שיער הראש ולא העזת לשאול מה הוא השיער שיש לנו על הגוף טריכולוגיה – הינו המדע…
vtem news box

למה האדם צובע את השיער  

סממן חברתי לטיפוח אישי מתבטא גם בטיפוח שיער. בדרך של טיפוח מפגין האדם החברתי אמירה של נוכחות – הנה…
vtem news box

על האומץ להיות שונה ומיוחדת בעקבות משבר באמצע החיים 

קוראים לי תמר הראל, אני גרה בישוב הר חלוץ מזה 12 שנה. אמי קראה לאחי הגדול ירון ולי תמר, על שמם של גי…
vtem news box

קיץ נעים ונקי מכינים 

קיץ נעים ונקי מכינים במהלך חודשי החופש הגדול, אנו שוכחים לפעמים לטפל גם בראשינו היפים. עם החום, הז…