mistamar

תמר -הלוחשת לשיער מספרה ירוקה - על האומץ להיות שונה ומיוחדת בעקבות משבר באמצע החיים

קוראים לי תמר הראל, אני גרה בישוב הר חלוץ מזה 12 שנה. אמי קראה לאחי הגדול ירון ולי תמר, על שמם של גיבורי חסמב"ה (ספר ילדותה האהוב), אך למעשה רוב חיי קראו לי בשמות חיבה ובעיקר הכירו אותי כולם כתמי.

אל השם תמר התחברתי חזרה כשעלינו לביתנו בהר חלוץ, שם כבר הצגתי את עצמי כתמר בלבד. החיבור אל השם עימו נולדתי נעשה כשהתחלתי לתרגל יוגה ונחשפתי למשמעות העומדת מאחורי תפיסת עולם עמוקה ורוחנית זו,  והחיבור העמיק עוד יותר, דרך שעורי הקבלה, אותם התחלתי לקחת במסגרת היישוב.

 

תמר האחרת, זו המקראית, נתנה לי הזדמנות לראות אישה חזקה וחכמה, שאיננה מוותרת על מקומה ועל הכבוד לו היא ראויה, בתוך מארג חיים בלתי שוויוני בעולם של גברים ולוחמים.

אולם תחלופנה עוד שנים רבות בטרם יהיה בי האומץ לקחת, כמוה, את גורלי בידיי ולפעול כדי לחיות את חיי בצורה אמיתית ואותנטית במלואה, כפי שאני מאמינה וחושבת שנכון לי אישית לחיותם.

משמעות נוספת נותן גם עץ התמר לשמי. עץ זה מסמל "כוח חיים" באיזור אקלים קשה כמו המדבר. זהו עץ שתחילה מעמיק שורש, אל מקור החיים שלו - המים. אחר כך בא הנוף המצל במקום השמש הקופחת, ועם השנים מגיעים גם הפירות המתוקים, המזינים בשפע ויטמינים, באנרגיה וביכולת השימור שלהם לטווח ארוך. בנוסף לכך הכפות משמשות כמניפה, לקליעת סוכות, חבלים ועוד. עץ שבכל אחד מחלקיו ניתן להפיק תועלת. תובנה זו עזרה לי רבות בשלב אמצע החיים.

בשנת 94 סיימתי את לימודיי כהנדסאית נוף ובמשך חמש עשרה השנים הבאות, עסקתי כשכירה בתחום זה מכל היבטיו: תכנון מערכות השקיה ונוף של צמחיה, הקמת משתלות וניהולן, ניהול סחורות ומלאי, יעוץ וליווי לקוחות בכל שלב הקמת הגינה שלהם, ועוד. בעודי אחראית על פרויקטים קטנים כגדולים, מנהלת קבלני משנה וצוותי עובדים, שמי הלך לפניי והיכולות המקצועיות פתחו בפניי דלתות רבות. במהלך הזמן והעיסוק המקצועי, העמיקה תחושת החיבור שלי לאדמה ולטבע, ופיתחתי "חשיבה ירוקה" במטרה לעזור ללקוחות לטפח את הטבע ולשמור עליו כמיטב יכולתם, באמצעים זמינים ולא יקרים העומדים לרשותם.

"האקטיביזם החברתי-סביבתי" שלי התעצם כשיצאתי לקורס ניהול קהילתי, ממנו יצאתי עם תפיסת עולם "ירוקה, אקולוגית וחברתית" מגובשת ובהירה אף יותר. ההתנדבות והמעורבות ביישוב הקהילתי שלי, החיים בתוך הטבע והעשייה הביתית משלימים מבחינתי תפיסת עולם מחשבתית ומעשית כאחת.

 

בגיל 40 נאלצתי בקושי רב, להודות בפני עצמי שאני זקוקה לשינוי גם בעיסוק המקצועי, וכדאי שלא אמשיך לעבוד בתחום שאני "שוחה בו" וכבר יצרתי לעצמי בו מוניטין מקצועי. עייפתי מלעבוד בשטח, בשמש ובקור. הייתי זקוקה למקצוע אחר שיאתגר אותי לא פחות מההנדסאות נוף.

הצעד הבא היה, ל"בשר את הבשורה" לסביבה, שלא תמיד קיבלה את העניין בהבנה או תמכה בהחלטותיי. "בכל זאת, את כבר בת 40, אמא לילדים, מה תעשי? כיצד תתפרנסי?", אילו היו רק חלק מהשאלות שנדרשתי לספק עליהן תשובות - כשאפילו לעצמי לא ידעתי כיצד לענות על כך. הספקות והחששות מאי-הוודאות והעתיד לבוא רק גדלו. אולם לראשונה בחיי, החלטתי שאני לא מוותרת לעצמי ועושה בדיוק את מה שאני מרגישה שנכון לי לעשות, ולא משנה מה אחרים חושבים או אומרים עליי.

חיפשתי כיוון מקצועי חדש שיביא לידי ביטוי את היכולות היצירתיות והיזמיות שיש בי, את האישיות הצבעונית והאינדיווידואליסטית שלי, את תפיסת עולמי החברתית - סביבתית, ואת המיומנויות שרכשתי בניהול מיזמים, אנשים, ויצירתיות של עבודת ידיים.

נכנסתי לעולם ספרות השיער הכרוכה, כך חשבתי בתמימותי, בעבודת כפיים יצירתית, ומאפשרת מתן שירות ויצירת קשר אישי עם הלקוח "אחד על אחד".  אולם המציאות טפחה על פניי...

במהלך לימודיי הספרות, מצאתי את עצמי לומדת לעשות פן, מחליק ובייבי ליס, כשאני מחויבת להשתמש בג'ל, מוס ומייצבים נוספים, המזיקים לאיכות הסביבה (ולעיתים אף לשיערם ולבריאותם של המסופרים).למדתי לעשות החלקות וסלסולים לאנשים המתעבים את השיער עימו נולדו ואינם מקבלים אותו ואת עצמם כפי שברא אותם הטבע, ואופן הטיפול בלקוחות הללו היה כב"קו ייצור אנושי".

לאחר סיום הלימודים, הבנתי שהנתק בין העשייה המקצועית לבין תפיסת עולמי הירוקה, האקולוגית והחברתית  הוא בלתי נסבל מבחינתי. ולמרות שזו הדרך "הנכונה" לכאורה או "המקובלת" לעשות את הדברים, איני יכולה לעשות משהו שאני לא מאמינה בו, רק בשביל להתפרנס. הייתי נחושה למצוא דרך לגשר בין הקטבים כשאני שומרת על נאמנות לדרכי ולמה שאני באמת חושבת ומאמינה בו.

וכך "נולדה מחדש" (תרתי משמע) בשנת 2010 "תמר" - יזמות, יעוץ, תכנון והדרכה.

הפעילות של "תמר" מאגדת עסקים מיזמים שונים שהקו המחבר ביניהם הוא תרומתם לעולם ירוק, אקולוגי, טבעי ובריא יותר למען האנשים החיים בו.

במסגרת זו, הקמתי את "הלוחשת לשיער - מספרה בקו טבעי ואקולוגי, המספקת למבקרים בה חוויה של טיפוח ועיצוב השיער בצורה טבעית ובריאה, באמצעות חפיפה טיפולית, שימוש בחומרים טבעיים, מוזיקה מרגיעה, הגשת תה צמחים ומאכלי בריאות מפנקים, יעוץ לפתרון בעיות שיער בצורה טבעית, ומכירת אביזרי שיער העשויים מחומרים טבעיים.

 

כל לקוח במספרה מקבל שירות אישי והקשבה לרצונותיו, ללא המתנה בתור, מתוך שאיפה לעודדו לעשות שלום עם נתוניו הטבעיים ולשמור על מראה שיער מטופח ומעוצב, אולם ללא פגיעה בבריאותו הפיזית.  המספרה הטבעית שלי ממוקמת ביישוב הר חלוץ, ואני שמחה על שאני זוכה להעביר הלאה לקהילה את תפיסת עולמי והערכים בהם אני כל כך מאמינה.

היכולת לחיות היום בצורה מלאה ושלמה את מה שאני מאמינה בו, בכל תחומי חיי,  על אף שהחלטותיי אינן תואמות לעיתים, לדעות הסובבים אותי, כשאיני מאפשרת לביקורת, או לדעות השונות, למנוע ממני לעשות את מה שאני באמת רוצה - היא היא היציאה לחירות הפרטית שלי.

אני מאחלת לכל אחד ואחת מהקוראים, לאזור את הכוח לחיות את חיו בצורה אותנטית ואמיתית, בדיוק כפי שנכון ומתאים לו. התחילו אפילו "בקטן", במשהו זניח לכאורה, ולאט לאט "תקלפו" את כל השכבות המונעות מכם להביא לידי ביטוי את אישיותכם השלמה בתחום האישי, הזוגי, המשפחתי והמקצועי.

 

חג חירות שמח,

תמר הראל

בעלת "הלוחשת לשיער" - מספרה בקו טבעי ואקולוגי

 


facebook
vtem news box

חפיפה ללא שמפו 

מאוקטובר 2014 אני ללא שמפו! שלום לקוראי הניוזלטר של תמר-הלוחשת-לשיער. תמר ביקשה שאכתוב…
vtem news box

ימי אלול 

 ימי אלול בימים אלו שבין אלול לתשרי, ימי חשבון נפש והחלפת עונות, אני חושבת רבות על שיער הראש של בנ…
vtem news box

כינת הראש 

כינת הראש: כינת הראש הינה טפיל הנמצא על ראש האדם והקופים משחר ההיסטוריה. עצם הזכרת המילה "כינים",…
vtem news box

כל מה שרצית לדעת על שיער הראש 

כל מה שרצית לדעת על שיער הראש ולא העזת לשאול מה הוא השיער שיש לנו על הגוף טריכולוגיה – הינו המדע…
vtem news box

למה האדם צובע את השיער  

סממן חברתי לטיפוח אישי מתבטא גם בטיפוח שיער. בדרך של טיפוח מפגין האדם החברתי אמירה של נוכחות – הנה…
vtem news box

על האומץ להיות שונה ומיוחדת בעקבות משבר באמצע החיים 

קוראים לי תמר הראל, אני גרה בישוב הר חלוץ מזה 12 שנה. אמי קראה לאחי הגדול ירון ולי תמר, על שמם של גי…
vtem news box

קיץ נעים ונקי מכינים 

קיץ נעים ונקי מכינים במהלך חודשי החופש הגדול, אנו שוכחים לפעמים לטפל גם בראשינו היפים. עם החום, הז…